9. Sınıf Mesleki Gelişim Modülleri Kitabı

Mesleki Gelişim Modülleri

9. Sınıf Mesleki Gelişim dersi, 9. Sınıf Mesleki Gelişim Modülleri Kitabı ile ders modüllerini aşağıdan indirebilirsiniz. Mesleki gelişim dersinde toplam 7 adet modül üzerinden ders işlenmektedir. Mesleki gelişim dersi tüm meslek liselerinde anadolu meslek, sağlık meslek liselerinde okutulan bir derstir.

MESLEKİ GELİŞİM MODÜL SORULARI VE CEVAPLARI BURADA

Mesleki Gelişim Ders Modülleri İndir

Modül Adı Modül Durum
Meslek Ahlakı ve Ahilik Hazır / İndir
İş Sağlığı ve Güvenliği Hazır / İndir
Proje Hazırlama Hazır / İndir
Çevre Koruma Hazır / İndir
Etkili İletişim Hazır / İndir
Girişimci Fikirler ve İş Kurma Hazır / İndir
İşletme Faaliyetlerini Yürütme Hazır / İndir

Mesleki Gelişim Modülleri Hakkında Kısa Bilgiler

Mesleki Gelişim dersi 10. sınıfta alana geçecek olan öğrencilere bir rehberlik niteliği taşır. Mesleki gelişim dersi ile öğrenciler bir anlamda mesleklere hazırlık, rehberlik niteliğindedir. Mesleki gelişim modüllerinin içeriğinde neler olduğunu tek tek bir inceleyelim.

Çevre Koruma modülünde; çevre kirliliğine yol açan etmenler, hava, su , toprak kirlilikleri ayrıca israfın ne olduğu ve nasıl önlenebileceği konuları işlenmektedir.

Etkili İletişim modülünde; iletişimin tanımını, sağlıklı iletişimin nasıl yapılabileceği, genel ahlak ve görgü kuralları işlenmektedir.

Girişimci Fikirler ve İş Kurma modülünde; girişimciliğin ne olduğu, bir işletmenin kuruluş aşamaları, mesleki becerileri geliştirme konuları vardır.

İşletme Faaliyetlerini Yürütme modülünde; işletmelerin genel tanımı, üretim aşamaları, meslek seçimi hakkında bilmemiz gerekenler, kariyer planlama, performans geliştirme gibi başlıklar vardır.

Meslek Ahlakı ve Ahilik modülünde; ahiliğin tanımı, meslek ahlakının önemi, Türk toplumun değerleri, ahilik kültürünün topluma katkıları vardır.

Proje hazırlama modülünde, problemin tanımı, problem çözme teknikleri, bilgi nedir?, bilgiye ulaşma yolları nelerdir? gibi sorulara cevaplar, öğrenme yöntemleri, proje hazırlama konuları vardır.

İş sağlığı ve güvenliği modülünde;  iş sağlığı ve güvenliği alma yöntemleri, iş ve işçi sağlığı, meslek hastalıkları, iş yeri kazaları ve alınabilecek önlemler gibi konular vardır.

Mesleki gelişim dersi tüm mesleki ve teknik anadolu liselerinde okutulmaktadır, haftada 2 saattir ve her dönem 2 adet sınavı yapılmaktadır. 9.Sınıf mesleki gelişim dersinde modüllerin sıralanışı aşağıdaki şekildedir;

Mesleki Gelişim Ders Modüllerinin Yıllık Plana Göre Sıralanmış Adları

 1. Meslek Ahlakı ve Ahilik
 2. İş Sağlığı ve Güvenliği
 3. Proje Hazırlama
 4. Çevre Koruma
 5. Etkili İletişim
 6. Girişimci Fikirler ve İş Kurma
 7. İşletme Faaliyetlerini Yürütme

One thought on “9. Sınıf Mesleki Gelişim Modülleri Kitabı

 • 30 Eylül 2019 tarihinde, saat 17:57
  Permalink

  Yapanın ellerine Saglık çok güzel olmuş

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir